Kanal tedavisi

Kanal tedavisi ve yirmilik diş için panoramik röntgen
Kanal tedavisi ve yirmilik diş için panoramik röntgen

Başarılı kök kanal tedavisi için kök kanallarının iyice temizlenmesi gerekir temizlik kanal içeriğini dezenfekte eder artıkları uzaklaştırır bazı vakalarda organik artıkları çözüp yumuşatır temizleme yıkama solüsyonlarının kök kanalına giriş eyleme yıkama üçlüsü ile sağlanır.

Kanal tedavisinde kanal içi pansuman maddeleri sisler arasında sıklıkla kanal içi ilaçları gerek duyulmaktadır mekanik temizlikten sonra kanallar kağıt kolilerle kurulanmalıdır seansları arasında tercih edilen kanal içi pansuman maddesi sertleşmeyen kalsiyum hidroksit olmalıdır yeterli tıkamak sağlamak için 3 milim geçici dolgu gerekir.

Köy kanallarının doldurulması ağız sıvıları mikroorganizma ve toksinlerin kanalın içine ve dışına hareketini önlemek amacıyla kanal ve yan kanalların tıkanması anlamına gelir kök kanalı kuru ve semptomsuz olduğumda doldurulmaya hazırdır.

Kanal doldurma işlemi öncesi kanalın tam olarak temizlendiği ve şekillendirildiğinden emin olmak gerekir. Ölçüm cihazları veya rantken ile kanal boyu tekrar kontrol edilmelidir. Kanalın hazırlık aşaması sonrası dezenfeksiyon amacı ile yıkanarak mikroplardan arındırılması daha sonra serum fizyolojik ile kurutulması gerekir. Uzun dönem başarı için Bu Dezenfeksiyon işleminin son derece önemli olduğunu söylemek gerekir. Kanalın doldurma aşamasında kanal son kez serum fizyolojik ile yıkandıktan sonra aspir edilir ve kanal içerisine sıkıştırılmış kağıt paper point uygulanır. Kanalın tam olarak kurtulduğundan emin olduktan sonra kanal dolgu maddesi taklit ediliyor. Kanal içerisine yerleştirilen com gitarların sızdırmaz bir şekilde kanal boşluğuna kapatmasına önemlidir.

Kanal tedavisi görmüş dişlerin uzun dönem kullanılabilmesi için güzellerine diş kaplaması yapılması önerilir. Pulpa odasındaki damar ve sinirler dolayısı ile sıvı akışı tamamen durur. Bu durumda diş sıvı kaybeder. Kırılgan duruma geliyor. Zaman içerisinde dişin renk değiştireceği de göz önüne alındığında kanal tedavisi görmüş dişlerin üzerine mümkün olan en kısa süre içerisinde diş kaplaması yapılması Önerilir. Yapılacak diş kaplamasının zirkonyum diş kaplama veya porselen diş kaplama gibi iki seçeneği vardır. Zaten renk değiştirecek olan diş üzerine metal içeren seramik kaplama geldiğinde dişeti bölgesinde daha koyu bir renk oluşacaktır. Bu nedenle fiyat olarak bir miktar daha pahalı olsada zirkonyum diş kaplama yapılması tavsiye edilir. Bildiğiniz gibi zirkonyum kaplamalar da uzun dönem başarı elde edilmektedir. Kanal tedavi görmüş diş için de istenilen uzun dönemli kullanım değil mi?

Bildiğiniz gibi zirkonyum diş kaplama bilgisayar destekli üretim aşaması ile uygulanmaktadır. Zirkonyum kaplamaların biyolojik uyumları, estetik başarıları ve nerede ise tek seferde çok iyi bir uyum göstererek yerleştirilmeleri en büyük avantajlarındandır. Ayrıntılı bilgi almak kanal tedavisi veya diş kaplaması hakkında sizin için yapılabilecekleri öğrenmek isterseniz randevu Alarak diş hekimi Sertaç kızılkaya ile görüşebilirsiniz.