Diş Röntgenleri

KLİĞİMİZDE ALINAN RADYOGRAFİ ÇEŞİTLERİ
    Panoramik Radyografi: Üst ve alt diş kavislerinin ve komşu doku ve oluşumların tek bir film üzerinde görüntülendiği film çekim tekniğidir.

Bu röntgen türü, çıkan ve çıkmaya devam eden dişlerin konumunu tespit etmede kullanılır. Sorunlu dişleri tespit edebilir,kist

ve tümörlerin teşhis edilmesinde yardımcı olabilir.
Tedavi planlamasında, verdiği genel görünüm ve detaylarla diş hekimine dişler ve çeneler hakkında genel bir bilgi verir.

 
Açıklama: di%C5%9F%20panoram%C4%B1k
Periapikal Radyografi: Dişlerin birebir boyuta en yakın görüntüsünü veren küçük film çeşitidir.
İlgili diş grubu ve etrafındaki çene kemiğinin detaylı bir görüntüsünü verir.

 
Açıklama: Image20Açıklama: Adsız
Bite-Wing Radyografi (Isırma radyografisi): Özellikle dişlerin komşu dişlerle aralarında oluşmuş çürüklerin tespiti için kullanılır.
Açıklama: Bitewings
El-Bilek Radyografisi: Ortodontik tedavi planlamasında çocuk hastaların kemik yaşını tespit etmek için kullanılır.

Açıklama: BoneAgAçıklama: elbilek_big

Sefalometrik Radyografi: Özellikle ortodontik tedavi planlamasında kullanılır, alt ve üst çenelerin ve dişlerin kafa tabanı ve diğer oluşumlarla ilişkisini gösterir.
Açıklama: 2DCP-Sef5
TME Radyografisi: Temporomandibular eklem (çene eklemi) hareketlerinin ve buna bağlı sorunların tespiti için kullanılır.
Açıklama: dentx_TMJ2_th
Oklüzal Radyografi: Dişlerin yatay yöndeki pozisyonlarının tespiti, çene kemiği içindeki oluşumların incelenmesi veya tükürük bezi hastalıklarının

incelenmesi için kullanılır.
Açıklama: 4800870-f12c
Dental Volumetrik Tomografi: Baş-boyun bölgesi için özel olarak hazırlanmış yeni bir tomografi cihazıdır. Hasta daha az radyasyona maruz kalacak şekilde istenilen bölge tomografik olarak 3 boyutlu olarak görülebilir. Bu yöntemle hastalarımızda incelenebilecek durumlar arasında;

• baş boyun bölgesi travmaları
• çene-yüz bölgesi tümörleri
• gelişim anomalileri
• implant planlaması
yer almaktadır.

Açıklama: 1