İMPLANT ÜZERİNDE ZİRKONYUM KAPLAMA

Dişsiz vakaların tedavisinde artık implantlar tercih olarak karşımıza çıkıyor. Bazen kısmi dişsizlik durumlarında, bazen de tam dişsiz ağızlarda çiğneme fonksiyonu sağlamak istiyor isek implantlar öncelikli olarak tercih edilir. Diş kayıplarının giderilmesi amacı ile uygulanan implant cerrahi tedavisi için öncelikle hastanın ekonomik durumunun uygun olası gerekir.

İMPLANT FİYATLARI

Uygulanacak implant fiyatı nasıl belirlenir? En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de budur. Yapılır fiyatı ne kadar tutar? Yani implant kaç lira? Bu ve buna benzer aslında cevabı olmayan sorulardır. Çünkü soran kişiye göre uygulanacak tedavinin şekli farklılık gösterecektir. Diş tedavi fiyatları tek bir fiyat verilerek uygulanamaz. Çünkü tedavi süreci her kişi için farklıdır. Mesela siz implant fiyatını soru6or olabilirsiniz. Sizin için uygulayabileceğimiz tedavi seçeneklerine birlikte göz atmak ister misiniz? Hasta implant yaptırmak istiyor. Dişi var mı? Ağız bakımı nasıl? Dişlerinin mevcut durumu nasıl? Uygulamalar hemen mi yapılacak. Diş çekiminden hemen önce mi? Üzerine uygulanması düşünülen zirkonyum diş kaplama veya metal porselen diş kaplama olabilir.

İMPLANT ÜZERİNDEKİ DİŞ KAPLAMA

Uygulanan kaplama yapılabilir. Yapılacak diş olmayan bölgenin durumuna göre tek bir kaplama veya diş köprüsü şeklinde uygulana bilmektedir. Bir diş eksik olduğunda üzerine bir kaplama yapılır. İki değişiklik olduğunda iki implant ve üzerine iki kaplama gerekecektir. Üç diş eksik olması durumunda genellikle üç implant koyulması tercih edilmez. Edilmez çünkü yanyana üç tane implant kemik içerisindeki kan dolaşımını azaltır. Kemiğin beslenmesi bozulur. İmplantlar arasında en az 3 mm kemik olması gerekir.3 diş çekildi ise önerilen tedavi iki implant ve üzerine bir diş köprüsü uygulaması şeklinde olur. Ancak kemiğin çok yumuşak olması gibi istisna durumlarda yüzeyi arttırmak ve destek artışı sağlamak için implant sayısını artırmak tercih edilebilir. Bazen de implant yerleştirmek için yeterli kemik derinliği olmadığından kısa implantlar uygulanır. Bu durumda yani kısa implant uygulanıyor ise üç tane implant uygulayarak bunları birbirine bağlamakta üç diş eksikliği nde üç implant yapımı için önerilen bir özel durumdur.

Yapı üzerine yapılan diş kaplamasının malzemesi günümüzde bilgisayar destekli üretim ve tasarım aşamaları ile oluşturulan zirkonyum diş kaplama şeklindedir. Üzeri zirkonyum diş yapımı hassas bir çalışma olması nedeniyle tercih edilir. Ayrıca zirkonyum un biyolojik olarak uyumlu olması ve estetik olması da zirkonyum un tercih edilme dönemlerinden bir tanesidir. Uzun dişsiz alanlarda dayanıklılığı arttırmak amacı ile bazen metal altyapılı porselen diş kaplama kullanıldığı da olur. Eğer metal kullanılması tercih edilir ise lazer tekniği ile üretilen metal altyapı tercih edilmelidir. Döküm ile uygulanan metal üretim tekniğinde mikro çatlaklar olma ihtimali yapılan uzun diş köprüsünün ileride kırılmasına neden olabilir. Bu nedenle lazer sinterleme tekniği tercih edilir. Lazer ile metal altyapı üretimi bilgisayar yardımı ile üretim tekniğidir. İmplant üzerine uygulanan abutmen ile tam uyumlu olan altyapı uzun ömürlü ve dayanıklıdır.