Bilgisayarlı Tomografi

Özellikle implantların her geçen gün daha fazla uygulanıyor olmas ı bilgisayarlı tomografi ihtiyacını da arttırmaktadır. Sadece implant tedavisi için değil diğer diş tedavileri öncesinde de bilgisayarla tomografi alınmasında fayda vardır. Bu yazdan size bilgisayarlı tomografinin ne olduğunu çalışma prensiplerini ve faydalarını anlatmaya çalışacağım.

Bilgisayarlı tomografide geleneksel tomografi [orijinal kavramına dayanan bir araçtır ]. Tomografi M. Ç.

2-B dilim yakalanır ve çevrili dilimler bulanık olan görüntünün bir türüdür. Bu sensör ve kaynak etrafında ters yönde hareket eden X-ışını tüpünün çalışır. Bu hareket sırasında, ilgi düzlemi sabit kalır ve çevresindeki uçakları nedeniyle sensör üzerinde sürekli değişen pozisyonlarına bulanık hale gelir. Bir panoramik görüntü, tek bir tomografik görüntü. Panoramik radyografi, geniş anatomik alanlarını kapsayacak düşük radyasyon dozlarının var ve bunların bozulma ve 2-D kalitesi tanısal değeri sınırlar olsa kolay ve hızlı, yapılır.Bilgisayarlı tomografi (BT) Godfrey Hounsfield tarafından 1973 yılında tanıtıldı. X-ışını tüpü ilgi bölgesi boyunca ve dedektörler üzerine yelpaze şeklinde profil yayar gibi, bir X-ışını tüpü ile uyumlu yönlerde dönmektedir detektör bir dizi çalışır. Yakalanan veri vokseller veya birim elemanları [sonuçlanan görüntü görüntüler bir bilgisayara işlenir 10]. BT Faydaları yüksek çözünürlük ve üst üste görüntülerin olmaması, ama onlar büyük radyasyon dozları yayarlar ve pahalıdır.

Daha yakın zamanlarda, yeni bir teknoloji olarak adlandırılan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT) popüler hale gelmiştir. Bu 2-B sensörünün üzerine kirişler yayan, x-ışını tüp ile çalışır. X-ışını tüpü ve sensör ilgi bölge etrafında döndürmek ve dönüş her derecede bir görüntü ortaya çıkarmak. Bu dilimler daha sonra geometrik doğruluk% 2 içinde olduğu rapor edilmiştir ayrıntılı ve doğru bilgi verebilir bir 3-D görüntü içine düzenlenebilir.

CBCT Faydaları

  • maliyet etkinliği,
  • kullanım kolaylığı,
  • düşük radyasyon dozu
  • bilgileri doğru toplama